استارت آپ ویکند

۸ نکته ظریف برای برنده شدن در استارت آپ ویکند تبریز

۱- مفید بودن ایده ی خود را شرح دهید
استارتاپ شما یک مسئله را حل میکند. عالیه ! هدفی که شما در ذهن دارید چقدر قابل دسترسی به مردم جامعه ی امروزی ما است؟ چرا هیچکس دیگری راه حل پیشنهادی شما را ارائه نکرده است ؟‌ یا اگر دیگران آن را امتحان کرده اند، چرا موفق نشده اند ؟! پاسخ به این سوالات عمیق باعث میشود که ایده ی شما متقاعد کننده  باشد و به کارشناسان اطمینان دهد که شما کارها را سهل و ساده نمیگیرید.

۲- تملک کاربران را نادیده نگیرید

در بیشتر استارت آپ ویکندها، تمرکز ارائه ها بر روی محصولات و مدل های کسب و کار است. ارائه خود را می توانید با تمرکز روی استراتژی های جذب کاربران اولیه تان متمایز کنید.

۳- از عناوین و خلاصه هایتان فراتر بروید

خلاصه ها می توانند یک نقطه شروع خوب برای ارزیابی توسط کاربران باشد. اما امکان اینکه کسی بخواهد ایده ی شما را فقط با یک توضیح خلاصه تصدیق کند بسیار کم است. یکی از راه های عمیق تر شدن در مورد روابط بین فروشنده و مشتری این است که جلساتی را با کاربرانتان برگزار کنید و وسیله ای برای ارتباط با آنها مانند یک خبرنامه اینترنتی ایجاد کنید. همچنین اگر بتوانید ایده ی خود را قبل از اتمام ویکند به چند نفر بفروشید، عالی می شود.

۴- بازار خود را تخمین بزنید
انجام محاسبات برای تخمین زدن اندازه ی کسب و کارتان کاری ساده است و میتوانید با اطلاعاتی که در جامعه و بصورت عمومی وجود دارد این کار را انجام دهید. وقت بگذارید و با جمع آوری اطلاعات محاسبه کنید که چه مقدار کاربر به صورت واقعی می توانید جذب کنید. یک تمرین کوچک در این زمینه به شما کمک می کند توضیح دقیقی از کاربران بدست آورید.

۵- اطمینان پیدا کنید که جمله بندی معرفی مناسبی دارید
One-Liner جمله کوتاهی است که شما کار خود را با آن معرفی می کنید. این جمله می تواند قسمتی از متن صفحه اصلی وب سایتتان باشد و یا در جاهای دیگر مانند ارائه شما قرار بگیرد. اگر ایده ی شما یک ساندویچ باشد این جمله به منزله ی نان آن است، هر چقدر هم که وسط ساندویچتان خوشمزه باشد، نان بدمزه همه چیز را بهم میزند. بعد از گذشت ۴۸ ساعت باید کاملا در مورد آن به دید شفافی برسید.

۶- از شلوغی به صورت هوشمندانه به نفع خود استفاده کنید
شب چهارشنبه، شما در میان جمعیت قرار میگیرید، تلاش میکنید بهترین اعضای تیمی را که می توانید انتخاب کنید. در این جلسه، جک ها، شیرین کاریها  و دیوانگی های عمومی می تواند یک دارایی مهم به حساب بیاید. جمعه شب شما ارائه نهایی خود را می دهید، هرچند جمع داوران ممکن است از جک ها و لطیفه های شما خوششان آمده باشد و اما بعید است که دیگران بر اساس شیرین کاری های شما به شما اعتبار و ارزش بدهند و از ایده ی تجاری  که در سر دارید پشتیبانی کنند.
بنابراین جمعه شب را جدی باشید و برگ های برنده خود را رو کنید.

۷- مراقب مدل های تجاری که بر پایه ی تبلیغات هستند باشید
با توجه به گستردگی یاهو و فیس بوک، بیشتر تبلیغات در اینچنین  شرکت هایی عرضه میشود. با این حال برای استارتاپ ها که با تراکم مخاطب مشکل دارند، نمیتواند پاسخ گو باشد.با توجه به اینکه بودجه کمی به کسب و کارهای دیجیتالی اختصاص داده میشود، تبلیغات در دنیای در حال توسعه میتواند بسیار چالش برانگیز باشد. مطالب گفته شده بدین معنی نیست که شما نباید در مورد تبلیغات صحبت کنید بلکه مفهوم اینست که شما نیاز دارید در مورد چگونگی مفید بودن آن برای ایده ی خود دلایل کافی داشته باشید.

۸ -رقبای خود را تخریب نکنید

در وهله اول رقبای شما محصولی مشخص و تعدادی مشتری ثابت دارند که شما ندارید. ضمنا طبق قانون میانگین آنها کاملا هم احمق نیستند. شما می توانید ایرادهای آنها را نقد و بررسی کنید ولی نباید فعالیت های صحیحشان را نادیده بگیرید. همچنین تیم هایی که فکر می کنند رقیبی ندارند باید بدانند که رقبای آنها فقط کسانی نیستند که محصول یا سرویسی مشترک داشته باشند.

نویسنده: زهرا اسماعیلی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *