بیکاری

بیکاری محصول شرایط فرهنگی است

 در دنیای امروز که همراه با رشد سریع جوامع و افزایش شهرنشینی روبروست شاهد مشکلات بسیاری از قبیل کمبود آب آشامیدنی، غذا و… هستیم.

اما یکی از مهمترین مشکل جوامع به خصوص در ایران مشکل بیکاری است. طبق آمار نزدیک به یک چهارم از نیروی کار ایران  بیکار هستند. اگر مشکلات اقتصادی را کنار بگذاریم یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین دلایل عدم اشتغال جوانان مشکلات فرهنگی است. مشکلاتی که ناشی از آموزش‌ها و القاعات اشتباه خانواده و بعد از آن در مدارس و دانشگاه‌ها می باشد. به طوری که اکثر جوانان آینده خود را براساس کسب مدارک آکادمیک و استخدام در ادارات، به خصوص ادارات دولتی برنامه ریزی می‌کنند.

خانواده‌ها تأمین هزینه‌های دانشگاه فرزندان‌شان را از نان شب واجب‌تر دانسته و بهترین تصوّری که بعد از فارغ‌التحصیلی دارند استخدام در یکی از سازمان‌ها و ادارات دولتی و با مزایای عالی است. در حالی که واقعیت جامعه چیز دیگریست ، پایان تحصیلات و فارغ‌التحصیلی تازه شروع مشکلات جوانان است. جوانانی که اگر سربازی را پشت سر گذاشته باشند باید تازه به فکر شغلی باشند که در اکثر مواقع ربطی به مدرک تحصیلی‌شان نداشته و بعد از ورود به شغل شروع به یادگیری مهارت‌های مورد نیاز آن می‌کنند. باید توجه داشته باشیم ، حدود ۷۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۵ سال سن دارند که در صورت برنامه‌ریزی غلط و عدم آموزش درست در آینده نزدیک شاهد سونامی بیکاران خواهیم بود اما اگر این قشر آموزش‌های مناسب را دریافت نمایند می‌توانند به تولید ثروت در آینده کمک شایانی نمایند.

استارت‌‌آپ ویکند به ما می‌آموزد که به جای اندیشیدن به استخدام، به فکر کارآفرینی و ایجاد شغل برای خود و دیگران باشیم. به ما می‌آموزد چگونه وارد بازار شویم، مشتریان‌مان را بشناسیم، با تمایلات و نیازهای‌شان آشنا شویم، ارزش‌آفرینی کنیم و در یک کلام استارت‌آپ ویکند به ما می‌آموزد چگونه کارآفرین باشیم.

نویسنده: شهرام اشرف نیا


One thought on “بیکاری محصول شرایط فرهنگی است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *