Faranak Majidi

استارت‌آپ ویکند تبریز: دیدارهای تازه، ایده‌های تازه

«چرا در گردهم‌آیی‌های وبلاگ‌نویس‌ها هرگز حضور نداشته‌اید؟» این پرسش یکی از عادی‌ترین سؤالات برای من شده‌است، هرچند از ناراحت‌کننده بودن این حقیقت نمی‌کاهد که «من تا به‌حال هیچ‌کدام از دوستان دنیای مجازی خود را ملاقات نکرده‌ام». حقایقی مانند وبلاگ‌نویسِ ساکنِ پایتخت نبودن، اشتغال به تحصیل یا کار و برنامه‌ی فشرده، دلایل همیشگی من بوده و هست. اما این هم از ناراحت‌کننده بودن این واقعیت کم نمی‌کند که «شهرستان‌ها در برگزاری همایش‌های بزرگ برای ساکنین دنیای مجازی کم‌کار هستند». خیلی‌ها می‌توانند خود را به تهران برسانند اما آمدن به سایر شهرهای ایران، برای‌شان ناممکن است. همان‌طور که دلایل تحصیلی من، سفری نزدیک به تهران را برایم ناممکن کرده‌است. همین خاموشیِ بیشینه‌ی شهرستان‌ها در ارائه‌ی برنامه‌ی عملی برای گرم نگاه داشتن فضای مجازی می‌تواند دلیلی باشد بر دلایلِ بسیار برای دلسردی یک وبلاگ‌نویس مستعد شهرستانی که تازه آغاز به کار می‌کند. بدتر از آن، به باورم عادت به این خاموشی است. یک «خرق عادت» لازم است، یک تکان، یک سر آماده‌ی خروج از برف.

می‌شنوم و می‌بینم که تبریز زنگ فعال شدن را زده و این شادم می‌کند. اعتراف می‌کنم دلیل بزرگ‌ترش این است که خودم ساکن تبریزم و دیگر برای‌م دلیلی باقی نمی‌ماند که از دیدار دوستانم بازمانم. دلیل دیگری هم دارد. تبریز یک کلان‌شهر مستعد اقتصادی است. استعداد و میل به رشد را در نفس‌های شهر می‌شود دید. غرور و تلاش مردمانش را. برای همین گمان می‌برم تبریز، مکانِ درستِ برگزاری استارت‌آپ ویکند است. ایده‌های کارآفرینی و کاربردپذیری را در آغوش می‌گیرد و برای بهتر شدن، ایده‌ها را به‌خوبی می‌شنود. از هر سو که بنگریم، فعال شدن تبریز و این صدای «حاضر» گفتنش برای چنین همایشی، مبارک است و دلگرم‌کننده.

شخصاً به‌دلیل فشردگی کارها نمی‌توانم خود را برای ارائه‌ی مطلبی آماده کنم، اما بسیار دوست دارم ایده‌هایی درباره‌ی «نگاه به وبلاگ‌نویسی به‌مثابه یک شغل حرفه‌ای» ببینم. وبلاگ نوشتن، با شرایط امروز ما که احترام به حقوق مؤلف در حداقل است، عشقی آتشین در کنار استعداد و ممارست می‌طلبد. این علاقه، می‌تواند تنها در جنبه‌ی سرگرمی نگریسته نشود و شغلی دلگرم‌کننده و منبعی برای درآمد باشد. دلم می‌خواهد استارت‌آپ ویکند تبریز، به این موضوع نگاهی جدی داشته‌باشد و «حرفه: وبلاگ نویس» موضوعی رؤیاگونه نمانَد.

با شوق منتظر ۳۰ آبان و دیدار دوستان عزیز دنیای مجازی‌م، در دنیای حقیقی زندگی‌م در تبریز خواهم ماند. کاش شما هم با ما باشید.

نویسنده: فرانک مجیدی


6 دیدگاه برای “استارت‌آپ ویکند تبریز: دیدارهای تازه، ایده‌های تازه

 1. سیامک شاهپسند می‌گه:

  بسیار مایه خرسندی است. ای کاش شرایط آقای مجیدی هم برای حضور در این رویداد فراهم شود. در ضمن با این حساب باید منتظر یک گزارش کامل از این رویداد در یگ پزشک باشیم؟!! :)

  1. فرانک مجیدی می‌گه:

   راستش من فقط می‌تونم روز پنجشنبه در مراسم حضور داشته‌باشم، اما در نظر دارم برای همون روز، یه گزارش برای یک پزشک تهیه کنم :)

 2. سیامک حجازی می‌گه:

  یک سوال:
  چطور حقوق معنوی یک ایده که در استارت آپ تبریز مطرح خواهد شد بنام طراح ایده محفوظ خواهد ماند؟ آیا روش سیستماتیک و مطمئنی برای حفظ حقوق معنوی ایده ای که برای اولین بار در استارت آپ تبریز مطرح خواهد شد وجود داره؟ چطور آورنده ایده مطمئن میشه که پس از طرح ایده میتونه بعد از اتمام استارت آپ، به راحتی اون رو مال خود بدونه و به کسب و کار کامل تبدیلش بکنه قبل از اینکه دیگران از اون ایده کسب و کار راه بندازن ؟

  تبریک به همه و تشکر از پشت صحنه استارت آپ.

  1. سعید چوپانی می‌گه:

   استارت آپ ویکند طراحی و اجرا میشه برای اینکه ما “اجرا کردن” رو یاد بگیریم.
   خیلی ها هستند که ایده های زیاد و نابی توی ذهنشون دارند، ولی کسایی موفق میشن که این ایده هارو عملی کنند.
   وقتی ایده ای رو تو استارت آپ ویکند مطرح می کنید، کار روی اونرو شروع می کنید و این ریسک و میپذیرید که ایده تون رو رونمایی عمومی کنید.
   پس حتی رو نمایی عمومی شدنش هم چیز بدی نیست، چون همه میفهمن که این ایده واسه شماست.

 3. سیامک حجازی می‌گه:

  ثبت نام کردم. منتظرم تا همدیگر رو ببینیم. مطمئن هستم زمینه آشنایی و ارتباط فراهم میشه تا استارت کسب و کار مد نظرم رو بزنم.

 4. سیامک حجازی می‌گه:

  سعید جان کاش کلید لایک بود لایک میزدم برای توضیحت. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *